Kelionės dieną pamatei, kad tavo bagaže nėra mylimiausių marškinėlių – ne bėda, įsigysi kitus, tačiau jei pamiršai svarbius kelionės dokumentus ar pinigus, teks susidurti su keletu sunkumų. Kiekvienas keliautojas privalo pasirūpinti reikiamais dokumentais, įsitikinti, kad jų pakanka pasirinktai krypčiai, o jų galiojimas pakankamas ir jie atitinka kitus reikalavimus. Taigi, kokie dokumentai būtini vykstant į užsienį ir į ką reikėtų atkreipti dėmesį?

Pasas ir asmens tapatybės kortelė. Vykstant į bet kurią užsienio valstybę, privaloma turėti galiojantį asmens dokumentą. Daugumoje Europos sąjungos šalių ir valstybių, priklausančių Šengeno erdvei, pakanka turėti tik asmens tapatybės kortelę, tačiau kad pasienyje, šalies viduje nekiltų problemų, pasitikrinkite ar Lietuvos Respublikos asmens tapatybės kortelę yra pripažįstama lankomoje valstybėje. Būtinai atkreipkite dėmesį ir į dokumentų galiojimo laiką, kadangi daugelis valstybių reikalauja, jog dokumentas galiotų ne trumpiau kaip 6 mėnesius nuo kelionės pabaigos. Jei nusprendėte kelionės metu pasiimti ir pasą, ir asmens tapatybės kortelę, laikykite juos atskirai vieną nuo kito, vagystės metu ar pametus, neliksite be asmens dokumento, o jei turite tik vieną dokumentą, pasidarykite jo kopiją.

Draudimas. Planuojant kelionę, nesinori mąstyti apie galinčias užklupti problemas, tačiau kaip be būtų, derėtų pasirūpinti savo sveikata ir apsidrausti visam kelionės laikotarpiui. Rekomenduojama įsigyti draudimą nuo nelaimingų atsitikimų , būtinosios medicininės pagalbos draudimą, bagažo ir asmens daiktų draudimą. Atsitikus įvykiui busite ramūs, kadangi jumis bus pasirūpinta ir išvengsite neplanuotų išlaidų. Galimi keli apsidraudimo būdai – kreditinė kortelė su draudimu, kelionės draudimo polisas bei Europos sveikatos draudimo kortelė. Pastarasis tik iš dalies padengia patirtas medicinines išlaidas, nemokamai suteikiama tik būtinoji pagalba, už kitas paslaugas gali tekti susimokėti.

Viza. Jei planuojate keliauti šiek tiek toliau nei Šengeno erdvė ar šalys, su kuriomis Lietuva turi bevizį režimą, derėtų atkreipti dėmesį į tos vietos vizų politiką. Būtinai patikrinkite vizos išdavimo sąlygas, reikalingus dokumentus. Vizos išdavimas gali trukti ilgiau nei mėnesį, todėl derėtų tuo rūpintis iš anksčiau.

Vaikų kelionių dokumentai. Nepilnamečių vykimui į užsienį reikalingi asmens dokumentai – pasas, asmens tapatybės kortelė. Svarbu atkreipti dėmesį, jog vaikų asmens dokumentai galioja trumpesnį laiką (2-5 metus), todėl ruošdami vaiką kelionei tėvai turėtų atkreipti dėmesį į jo paso galiojimo laiką. Nepilnametis gali vienas vykti į Šengeno erdvėje esančias valstybes. Vaikui, laikinai vykstančiam į užsienio valstybę, nepriklausančią Šengeno erdvei, su bent vienu iš tėvų, kito iš tėvų rašytinio sutikimo nereikia, o vaikui į užsienio valstybę vykstant vienam ar su lydinčiu asmeniu, reikalingas bent vieno iš tėvų rašytinis notariškai patvirtintas sutikimas.

Dokumentai kelionėje – viena svarbiausių detalių, kurių pamiršti nevalia!